telefon
+48 692 348 539
strzałka w lewo

powrót do listy aktualności

MIESZKANIE DO REMONTU CZY GOTOWE DO WPROWADZENIA. KTÓRE Z NICH WYBRAĆ?

Mieszkanie do remontu

Decydując się na zakup mieszkania stajemy przed licznymi wyborami. Jednym z nich jest podjęcie decyzji o stanie wykończenia nieruchomości. Spora część ludzi wybiera mieszkania już wykończone, tak by bez żadnych przeszkód móc wprowadzić się jak najszybciej. Są jednak tacy, którym w pełni wyremontowane lokum nie odpowiada i woleliby sami zaplanować własną przestrzeń. Jakie są słabe i mocne strony obu tych rozwiązań?

 

Niewątpliwą zaletą mieszkania do remontu jest cena, która jest zdecydowanie niższa niż cena wykończonej nieruchomości. Rozbieżności zazwyczaj są duże, a to sprawia, że osób chcących podjąć trud remontu nie brakuje. Plusem takiej nieruchomości jest również fakt, że można urządzić ją w stu procentach po swojemu tak, by finalny efekt w pełni nas satysfakcjonował. Jeśli decydujemy się na remont, to mamy także ten komfort, że wszystko w domu będzie zupełnie nowe. Panele bez ani jednej rysy, idealnie czyste ściany, meble bez żadnego uszkodzenia oraz nowe, w pełni sprawne instalacje. Daje nam to pewność, że przynajmniej przez kilka najbliższych lat nieruchomość nie będzie wymagała od nas więcej nakładów finansowych aniżeli podstawowe opłaty. Najpiękniejszym jednak momentem jest koniec remontu oraz towarzyszące mu uczucie dumy, że wszystko było przez nas zaplanowane i wybrane od podstaw, a finalny efekt jest tym co nam w duszy zagrało.

 

Czas remontu jednak znacznie opóźnia moment wprowadzenia się do nieruchomości lub negatywnie wpływa na komfort jej zamieszkiwania. Kuchnia czy łazienka są pomieszczeniami, bez których ciężko wyobrazić nam sobie codzienne funkcjonowanie. Do remontu należy też znaleźć odpowiednią ekipę, która będzie rzetelnie i z najwyższą starannością wykonywać swoje obowiązki. To zadanie nie należy do najprostszych, gdyż na dobrych w swoim fachu niestety trzeba czekać. Terminy sięgają nawet kilkunastu miesięcy. Wiadomym jest również, że za dobre wykonanie należy się odpowiednia zapłata. Są to dwie kwestie, które należy wziąć pod uwagę, o ile nie ma się w planach zrobienia większej ilości potrzebnych prac samemu. Trzeba jednak pamiętać, że są rzeczy, które warto zostawić specjalistom mimo, że będzie wiązać się to z dodatkowymi kosztami. Niewątpliwą wadą remontu jest również fakt, że nie wiemy dokładnie, ile nas to będzie kosztować. O ile koszty ekipy i podstawowych materiałów budowlanych możemy zaplanować, o tyle należy mieć na uwadze, że sporo niezaplanowanych wcześniej rzeczy wychodzi dopiero podczas remontu. Niestety ostateczną cenę remontu można jedynie oszacować.

Mieszkanie gotowe do wprowadzenia

O wiele łatwej jest zdecydować się na zakup nieruchomości, gdy wchodząc do środka widzimy ładne, proste ściany, modne panele i stylowe meble. Wykończone mieszkanie niesie ze sobą wyjątkowy komfort. Wprowadzić można się do niego właściwie tego samego dnia, kiedy dokonaliśmy zakupu, a cały proces przeprowadzki i urządzania ogranicza się jedynie do rozpakowania swoich rzeczy. Jest to niewątpliwa oszczędność czasu i nerwów, które stracilibyśmy przy remoncie. Gotowe mieszkanie nie wymaga od nas tak zwanej „brudnej roboty”, ponieważ nieczystościami z farby czy wszędobylskim kurzem po wierceniu, zajęli się z pewnością poprzedni właściciele. Pozwoli nam to chwilę po rozpakowaniu usiąść w swoim nowym mieszkaniu i napić się ulubionej herbaty celebrując zakup. Jednak kupno takiego lokum ma też swoje słabe strony. Rzadko bowiem zdarza się tak, że całe wykończenie mieszkania spodoba nam się w każdym detalu, a czujne oko nowego właściciela nie znajdzie absolutnie żadnej rzeczy, która wymaga poprawy. Wiąże się to także z aspektem zużywalności rzeczy. Jeśli decydujemy się na zakup wyremontowanego mieszkania, to musimy brać pod uwagę fakt, że ktoś przed nami korzystał z tych wszystkich przedmiotów, którymi aktualnie się otaczamy. Część rzeczy może okazać się po prostu lekko zużyta. Płytki nie będą zapewne lśnić nowością, a ściany mogą nie być idealnie czyste.

Mieszkanie do odświeżenia stanowi kompromis między mieszkaniem do remontu, a takim już wyremontowanym. Nieruchomość w tym stanie przeszła bowiem gruntowny remont, ale w nieco odległym już czasie i warto by pochylić się w nim nad pewnymi aspektami, które w związku z upływającym czasem nie wyglądają już tak dobrze jakbyśmy sobie tego życzyli, bądź nie spełniają już w pełni swojej funkcji. Takie mieszkanie wiąże się z kosztami mniejszymi niż pełny remont, ale także wymaga od nas zaangażowania w cały proces planowania.

 

Pozostajemy zatem z pytaniem: „co wybrać?”. Jak wszystko w życiu – to zależy. Jeśli marzy nam się piękne mieszkanie, ale nie mamy czasu ani ochoty na remont lub po prostu chcielibyśmy przyjść na gotowe, warto zastanowić się nad zakupem mieszkania droższego, ale urządzonego, by jak najbardziej umilić sobie pierwsze chwile w nowej nieruchomości. Jeśli jednak marzymy by stworzyć dom z duszą i ważne dla nas jest poczucie sprawczości we własnej przestrzeni, powinniśmy przemyśleć opcję zakupu mieszkania do remontu, może się bowiem okazać, że efekt jaki osiągniemy będzie podobał nam się bardziej niż gotowe mieszkania. Jedno jest pewne – niezależnie od wyboru i całej drogi związanej z procesem wprowadzania najważniejsze jest, by czuć się dobrze w swoim domu.

Najnowsze oferty

Zobacz wszystkie

Aktualności

Zobacz wszystkie